Ile kosztuje CIMA

Decydując się na realizację ścieżki CIMA, musimy być świadomi, jakie są koszty zdobycia kwalifikacji. Na koszt kwalifikacji składają się opłaty za samą kwalifikację oraz dodatkowe koszty związane z nauką. Poniżej zamieszczam prostą symulację, ile kosztuje kwalifikacja.

Założenia

  • jesteśmy absolwentami uczelni ekonomicznej lub członkami profesjonalnej organizacji z zakresu finansów (np. IFAC), dzięki czemu mamy podstawy (foundation in business or accounting studies) pozwalające nam na zwolnienie z egzaminów Certificate in Business Accounting
  • realizujemy normalną ścieżkę, zdając egzaminy z zakresu CIMA Professional Qualification,
  • nie korzystamy ze zwolnień z egzaminów z zakresu CIMA Professional Qualification,
  • kwalifikację zdobędziemy w 3 lata,
  • do kwalifikacji będziemy przygotowywali się w trybie nauki własnej, bez dodatkowych szkoleń,
  • przyjmujemy, że wszystkie egzaminy zostaną zdane w pierwszym podejściu.
  • koszty kwalifikacji podaję według cenników na 2016 rok. Mogą one ulec zmianie w kolejnych latach.
  • rejestrujemy się listopadzie.
  • przyjmujemy kurs 6 PLN/GBP
* Dość istotną informacją jest fakt, że niezależnie czy egzamin będziemy zdawać, czy skorzystamy ze zwolnienia, to i tak poniesiemy taką samą opłatę.


Koszt kwalifikacji CIMA - egzaminy i opłaty członkowskie

Rejestracja
  • Rejestracja - 77 GBP

Poziom Certificate 

  • Egzaminy CO1-C05 Certificate - 5 x 56 GBP = 280 GBP
Poziom Operational

  • Egzaminy OT poziom Operational - 3 x 73 GBP = 219 GBP
  • Egzamin Operational Case Study - 120 GBP
  • Nasza nagroda to CIMA Diploma in Management Accounting
Poziom Management
  • Egzaminy OT poziom Management - 3 x 73 GBP = 219 GBP
  • Egzamin Management Case Study - 120 GBP
  • Nasza nagroda to CIMA Advanced Diploma in Management Accounting
Poziom Strategic 

  • Egzaminy OT poziom Strategic - 3 x 120 GBP = 360 GBP
  • Egzamin Strategic Case Study - 183 GBP
  • Nasza nagroda po dodatkowym udokumentowaniu 3 lat doświadczenia w pracy finansowej to tytuł Chartered Global Management Accountant
Opłaty roczne
  • Opłaty roczne (pierwszy rok za darmo) - 2 x 108 GBP = 216 GBP 
Zatem koszty egzaminów i opłat członkowskich CIMA to 1794 GBP.


Koszt kwalifikacji CIMA - przygotowania do egzaminów


Dodatkowy koszt, który poniesiemy w trakcie kwalifikacji, to koszty zakupu podręczników, udziału w szkoleniach etc. Koszty oszacuję w wariancie standardowym, tzn. kiedy kupujemy Study Text, OT Question Kit oraz Passcards.

Nowe podręczniki BPP CIMA: zestaw do jednego przedmiotu to 350 PLN. Zakładając, że odsprzedamy je za 150 PLN, to łączny koszt na podręczniki CIMA wyniesie 1800 PLN.

Używane podręczniki BPP CIMA: używane podręczniki można kupić za około 150-250 PLN za komplet. W skrajnym przypadku, jeżeli kupimy podręczniki po 250 PLN, a sprzedamy za 150 PLN, to łączny koszt podręczników wyniesie nas 900 PLN.

Nowe podręczniki Kaplan CIMA: podręczniki Kaplan są nieco droższe. Przy zakupie 3 nowych podręczników otrzymamy zniżkę 20%, końcowa cena za zestaw Study Text, Exam Kit, Revision cards to 52 GBP. Za wszystkie 9 zestawów zapłacimy więc 468 GBP (ok. 2800 PLN przy kursie 6 PLN/GBP).

Używane podręczniki Kaplan CIMA: przyjmijmy koszty identyczne, jak w przypadku BPP, czyli ok 900 PLN za zestaw.

W przypadku obydwu wydawnictw, istnieje możliwość także zakupienia podręcznika przygotowującego do  egzaminu Case Study.

Z własnej praktyki podpowiem, że najtańszym rozwiązaniem jest kupno używanych podręczników. Trzeba jednak dość często odwiedzać portale aukcyjne, bo ich podaż nie jest duża. Upolowanie podręczników może zająć nawet do miesiąca. 
Łączny koszt kwalifikacji CIMA

Łączny koszt CIMA


Podliczmy, ile będzie nas łącznie kosztowała kwalifikacja CIMA - przy założeniach, że chcemy zrobić kwalifikację jak najtaniej, Zdobycie kwalifikacji to 1794 GBP, czyli ok. 10 764 PLN. Za podręczniki zapłacimy w najtańszym wariancie 900 PLN. 

Zaokrąglając, za całą kwalifikację CIMA zapłacimy ok. 12 000 PLN.

Niesty, to nie koniec opłat. Będąc członkiem CIMA, będziemy zobowiązani do uiszczania rocznej opłaty członkowskiej w wysokości 250 GBP.


Przydatne linki


Informacje na temat opłat znajdziecie na stronie http://www.cimaglobal.com/Students/Cost-of-study/Student-fees/

3 komentarze:


  1. Fantastyczny post, duzo czytelniej niż na stronie CIMA:)
    A czy roczna oplata czlonkowska jest naliczana wyłącznie po zdaniu 'całosci'?. Czy jeżeli decyduejemy skończyć 'kariere'na CIMA advanced diploma, to tez jesteśmy zobowiązani do jakies oplaty? pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za miły komentarz. Generalnie, będąc studentem musimy płacić roczną subscription fee do momentu, gdy skończymy egzaminy wszystkie i zaaplikujemy o członkowstwo (wówczas będziemy płacili member fee). Jeżeli będąc studentem przestaniemy płacić opłaty rocznej, to zostaniemy wykreśleni z listy studentów. Wydaje się, że zdobyte w międzyczasie dyplomy (diploma in management accounting i advanced diploma in management accounting) nie przepadają i można pisać o ich zdobyciu w CV. Ale dobrze byłoby to jeszcze gdzieś doczytać. Bo np. swoje członkowstwo można tak długo podawać w CV, jak długo się opłaca roczną składkę :).

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Kwalifikacja CIMA a wynagrodzenie

Stosunkowo niedawno zadano mi pytanie dotyczące relacji pomiędzy zdobyciem kwalifikacji CIMA a wzrostem wynagrodzenia. To pytanie niejako z...