Zanim zadasz pytanie, przeczytaj kilka informacji o mnie
W celu ułatwienia kontaktu, podaję kilka informacji o moim wykształceniu, doświadczeniu zawodowym oraz zdobywania przeze mnie kwalifikacji CIMA.
Z wykształcenia jestem finansistą. Pracowałem w dziale finansowo-księgowym w charakterze kontrolera jednostek przychodowo-kosztowych. Później wyspecjalizowałem się we wdrażaniu i administrowaniu aplikacjami dla działu finansowego oraz serwisów centralnych.
Obecnie profesjonalnie zajmuję się wdrożeniami systemów BI jako konsultant analityczny.
Poprzez kwalifikację CIMA chciałem podnieść swoje kwalifikacje, zdobyć rozpoznawany międzynarodowo dyplom oraz potwierdzić kompetencje z zakresu finansów.
Kwalifikację rozpocząłem w 2014 roku.
Poziom Operational - skończony w 2014, jeszcze według starego syllabusa (egzaminy pisemne).
Poziom Management - skończony w 2015, według nowego syllabusa (egzaminy OT i case study zdawawne komputerowo).
Poziom Strategic - [aktualizacja 2016:08:02] - skończony w lipcu 2016, według nowego syllabusa.
Kwalifikacja ACMA,CGMA - uzyskana w październiku 2016.
Bloga poświęconego CIMA postanowiłem założyć z kilku powodów.
- nie znalazłem w polskim internecie innej strony tego typu, a wydaje mi się, że może być pomocna,
- na forach internetowych poświęconych CIMA często pojawiały się pytania o kwalifikację, a brakowało osób, które mogłyby na te pytania odpowiedzieć,
- prowadząc bloga, dopinguję siebie do systematycznej nauki i szybszego skończenia kwalifikacji.
Mam nadzieję, że niniejsza strona będzie dla Was pomocna. Jestem otwarty na uwagi, pomysły i sugestie. Chętnie odpowiem na pytania dotyczące kwalifikacji i nie tylko.
Zapraszam do kontaktu i pozdrawiam,
Rafał
Cześć, świetnie że wpadłeś na pomysł pisania tego bloga bo takich informacji w internecie brakowało! Ja na pewno będę tu często zaglądać bo dopiero zaczynam swoją przygodę z CIMA. Chciałam Cię na początek zapytać dlaczego nie zdecydowałeś się na przyspieszoną ścieżkę tylko zdajesz egzaminy po kolei? Ja zastanawiam się co będzie dla mnie lepsze. Mam możliwość robić ścieżkę dla magistrów rachunkowości ale rozsądniejsze wydawało mi się zdawanie egzamin po egzaminie...wtedy łatwiej opanować materiał i chyba więcej wiedzy zostaje nam w głowie. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńCześć, dziękuję za miłe słowa. Odnośnie mojej decyzji - w skrócie - trochę stchórzyłem ;). Analizowałem ten temat dość długo i zaważyły następujące czynniki:
OdpowiedzUsuń- byłem już 5 lat po zakończeniu studiów i nie wszystkie tematy pamiętałem, obawiałem się, że będzie zbyt dużo nowych informacji do ogarnięcia,
- wydawało mi się, że zdanie wszystkich egzaminów w normalnym trybie da mi więcej wiedzy
- zdawalność egzaminu gateway jest bardzo niska, mało osób decyduje się na zdawanie.
Gdybym jeszcze raz miał decydować się na ścieżkę zwykłą/przyspieszoną, to wybrałbym znowu ścieżkę zwykłą. Zwłaszcza w przypadku nowego syllabusa i egzaminów komputerowych całą ścieżkę można zrobić przy dobrej dyscyplinie w 1,5-2 lata. Gdybym jednak absolwentem świeżo po studiach, to próbowałbym ścieżki przyspieszonej.
Mam nadzieję, że komentarze pomogły. Zapraszam do odwiedzania!
Dziękuję za odpowiedź :) Czy porównywałeś może jak różnią się te dwie opcje cenowo? Która jest tańsza? Czy byłeś zwolniony chociaż z części egzaminów czy zdawałeś wszystkie bez wyjątku?
UsuńPrzyznam się, że cenowo nie porównywałem tego, zwróciłem tylko uwagę, że cena egzaminu gateway jest zaporowa. Myślę, że to dobry temat na wpis na bloga i na dniach przygotuję takie porównanie kosztowe opcji. Odnośnie podchodzenia do egzaminu gateway to proponuję porównać statystyki - ile osób podchodzi. Dwa lata temu najlepszy wynik osiągnęła Polka na świecie, co jest nie lada wyczynem, bo czołówki punktowe za egzaminy zazwyczaj okupują Brytyjczycy. Co do egzaminów, to moje studia zwolniły mnie z całego poziomu Certificate. Na upartego można byłoby też z poziomu Operational otrzymać zwolnienia, ale pamiętaj, że za zwolnienia płacisz i tak, jak za zwykły egzamin. Ja chciałem sobie odświeżyć wiedzę, więc poziom operational zdawałem.
UsuńMoże głupie pytanie ale rozumiem, że skoro nie zdawałeś poziomu Certificate to nie musiałeś się uczyć tego materiału, nie kupowałeś książek itd.?
OdpowiedzUsuńDokładnie, zapłaciłem tylko za to, żeby mi zaliczyli te egzaminy na podstawie przedmiotów zdawanych na studiach.
UsuńIle egzaminów masz już za sobą? Czujesz, że ta nauka do egzaminów dużo Ci daje jeśli chodzi o poszerzanie wiedzy?
OdpowiedzUsuńJa już skończyłem, w maju zdałem SCS i teraz dokumentuję doświadczenie do wpisania mnie na listę członków. Dzięki egzaminom:
Usuń- nauczyłem się konsolidacji finansowej,
- zrozumiałem zasady funkcjonowania instrumentów pochodnych,
- poznałem kilkan ciekawych modeli do analizy biznesowej przedsiębiorstwa,
- odświeżyłem/poszerzyłem słownictwo angielskie.
- poznałem trochę teorii i praktyk związanych z zarządzaniem poszczególnymi obszarami przedsiębiorstw.
Pozostałe obszary wiedzy to było tylko odświeżenie lub omówienie w zbyt wąskim zakresie, żeby było przydatne w realnych przypadkach.
Wow gratuluje i zazdroszczę :) Ile czasu zajęła Ci cała przygoda z CIMA?
OdpowiedzUsuń2 lata. Od kwietnia 2014 do maja 2016.
UsuńPowiedzcie mi proszę czy mogę uczyć się ze starszych książek do CIMY? Mam możliwość otrzymania tanio poprzednich wersji podręczników, a nie wiem czy będą przydatne do nauki do egzaminów po zmianie sylabusa... kwotowo różnica jest wielka...
OdpowiedzUsuńBędę wdzięczna za pomoc!
Najważniejsza rzecz, to żeby pokrywały się syllabusy. Pamiętaj, że w 2015 zmienił się syllabus i sposób zdawania egzaminów. Dlatego przed kupnem warto sprawdzić, czy wszystkie tematy zostały w podręczniku omówione. Ja do CIMY jak tylko mogłem, kupowałem używane podręczniki, ale maksymalnie sprzed 1-2 lat. Uczyłem się na wydawnictwie BPP. Oczywiście oficjalnie zachęca się do kupowania nowych podręczników, ale wiadomo, że dla wydawnictw to $$$. Więc jeżeli możesz okazyjnie kupić starsze podręczniki, to warto, ale z zastrzeżeniem, o którym pisałem na początku. No i lepiej, żeby to nie były podręczniki sprzed 5-10 lat.
UsuńCześć, mam podobne pytanie. Mam możliwość kupna podręczników dla poziomów 1 z 2016, z tego co zauważyłem sylabus się nie zmienił, więc książki też powinny być ok dla 2017 roku?
OdpowiedzUsuńCześć, ja brałbym używane. Duże zmiany syllabusa (takie jak ta z 2015) są sygnalizowane i wtedy trzeba się mocno zastanowić, czy brać używane/nowe podręczniki. Dla pewności proponuję prześledzić jeszcze syllabusy na stronie CIMA.
OdpowiedzUsuńDzięki, tak właśnie zrobię. One nawet nie są używane tylko po prostu duża zniżka w Kaplanie :)
OdpowiedzUsuńHej, gratuluje zdobycia pełnej certyfikacji.
OdpowiedzUsuńCzy mógłbyś powiedzieć jak wygląda Twoja sytuacja w pracy po zdobyciu tej kwalifikacji? Awans, podwyżka, zmiana otoczenia?
Dziękuję ;). O zmianach trochę za wcześnie pisać. Literki ACMA, CGMA dodałem sobie oficjalnie do profilu linkedin dopiero 3 tygodnie temu. Poza tym nie szukam pracy, więc trudno mi stwierdzić, na ile kwalifikacja to ułatwi. Jeżeli rekruter wie, czym jest kwalifikacja CIMA, to jej posiadanie powinno być dużym plusem przy staraniu się o pracę w kontrollingu. Tymczasem w polskich ogłoszeniach jest za zwykle w sekcji "Mile widziane - kwalifikacja ACCA, CIMA lub w trakcie zdobywania". Więc teoretycznie już sam fakt bycia studentem CIMA powinien otwierać nowe możliwości.
Usuńpozdrawiam,
Rafał
Hej. Dostalam info od cimy ze moge isc sciezka masters gate. Nie jestem pewna czy to nie jest zbyt ryzykowne...slyszeliscie cos o tym?
OdpowiedzUsuńRyzykowne absolutnie nie... po prostu trudniejsze ;).
UsuńCIMA GATEWAY to przyspieszona ścieżka zdawania CIMA - pozwala jednym egzaminem zaliczyć poziomy certificate, opertional i management.
W ramach standardowej ścieżki również możesz wnioskować o zwolnienia z egzaminów. Ja kończyłem studia na SGH i spokojnie dostałbym zakwalifikowanie do Master gateway, ale byłem już kilka lat po studiach, więc chciałem sobie odświeżyć wiedzę. W efekcie zaliczyłem sobie studiami poziomy certificate, a pozostałe już zdawałem normalnym trybem.
Zerknij sobie na historyczną zdawalność na stronie http://www.cimaglobal.com/About-us/Examinations/
Widać, że najniższa zdawalność jest dla ścieżki przyspieszonej (chociaż jest też relatywnie mniej podchodzących w tym trybie). Jest tutaj dużo więcej materiału do przygotowania na raz. Spotkałem się z różnymi opiniami, że potrzeba od 3 miesięcy do roku, żeby przygotować się do tego egzaminu.
Jeżeli jesteś świeżo po studiach/zależy Ci na czasie/możesz poświęcić ok. pół roku na przygotowania do jednego egzaminu, to warto spróbować!
Wlasnie OD czasu studiow minelo kilka dobrych lat ;) myslalam zeby jednak zdac poziom epf2. Bo nie wiem czy chce tak w ciemno mocno poswiecic rok..
UsuńPowiedzcie mi jeszcze jesli wezme Iles zwolnien I nie zdam piereszego egzaminu to jak sie wtedy laduje? Zaczyna sie OD zera?
Egzaminy, za które bierzesz zwolnienia, są już zaliczone i nie tracisz tych zwolnień. Robienie poziomu Certificate nie ma najmniejszego sensu. Z perspektywy czasu oceniam, że poziom Operational też jest prosty. Więc tak, jak piszesz, możesz opłacić sobie zwolnienia i zacząć od poziomu Management. Jeżeli nie zdasz egzaminu, np. p2, to płacisz za kolejną próbę i znowu przystępujesz. Na przygotowanie do egzaminu potrzeba tak 1-1,5 miesiąca.
UsuńPolecam też spróbowanie się w darmowych próbnych egzaminach (są dostępne na stronie CIMA). To pozwoli zorientować się, na ile są trudne do zdania.
zakupiłam książki do e2, p2, f2. Pan, który ma za sobą już poziom man. i jest na ostatnim (alleluja:)!) twierdził, że szkoda czasu na zdawanie p2e2if2 tylko podejść od razu do cs. Raz, że się omija potencjalne poprawki (też trzeba brać pod uwagę nie ma co się oszukiwać:( ), a materiał też trzeba umieć. Tak czy siak :)
OdpowiedzUsuńwięc coraz bardziej się przekonuję do tego gatewaya.
Na razie mam totalnie mieszane uczucia. WIem, że zajmie mi to masę czasu itp. ale to czas w końcu minie :)
A czy jesteś w stanie określić na ile kluczowa jest sama umiejętność dokonywania poszczególnych kalkulacji przy Case Study? W sensie czy ucząc się do Gateway bardziej skupić się na rozumieniu tzw "całościowym", czy jednak biegłość w kalkulacjach jest jednakowo potrzebna? Taka informacja byłaby pomocna w ustaleniu sobie strategii nauki do Gateway.
OdpowiedzUsuńCześć,
UsuńNie zdawałem Gateway, więc warto mieć to na uwadze, czytając moją odpowiedź.
Ucząc się w ramach zwykłej ścieżki, do egzaminów komputerowych, głównie przygotowujesz się do szybkich kalkulacji w zadaniach obliczeniowych. W rezultacie, przystępując do egzaminu case study, poświęcasz dużo mniej czasu na naukę wzorów, a jedynie je odświeżasz.
W moim przypadku, jak zdawałem Case Study na poziomie Management, wzorów praktycznie nie powtarzałem i brakowało mi trochę automatyzmu w jednym zadaniu, które wymagało podjęcia decyzji inwestycyjnej (który wariant realizacji projektu wybrać).
Nauczony tym doświadczeniem, na Strategic Case Study większą uwagę poświęciłem na odświeżenie tematu liczenia wskaźników itp. W praktyce okazało się, że wystarczająca była prosta analiza finansowa sprowadzająca się do zweryfikowań kilku liczb ze sprawozdania finansowego (które profit center ma największy zysk) oraz otoczenia makro tych decyzji, żeby zrobić rekomendację. Nie potrzeba było skomplikowanych wyliczeń.
W komentarzach, które słyszałem przy okazji różnych webinariów dotyczących egzaminów case study spotykałem się z opiniami, że wykonywanie kalkulacji nie jest kluczowe dla zdania case study. Można napisać case study, nie przeprowadzając żadnych wyliczeń.
Zdając Gateway, w praktyce będziesz przygotowywać się do Management Case Study, nie mając żadnych wcześniejszych doświadczeń w zdawaniu egzaminów CIMA. Na bazie moich doświadczeń powiem więc, że warto poświęcić trochę uwagi na nauczenie się wzorów, zrobić osobną kartkę z ich listą z całej książki CIMA (a nie tylko z końcowej tabeli).
Na egzaminie dobre punkty uzyskasz za poprawne wydanie rekomendacji oraz jej uzasadnianie liczbowe. W skrajnym przypadku możesz trafić na egzaminie na zadanie, które będzie typowo opierało się na zrobieniu kalkulacji i na tej podstawie podjęcia decyzji. Może też się okazać, że trzeba będzie zrobić sporo kalkulacji, a później wydać jedną rekomendację popartą raptem 3 wartościami liczbowymi. Egzamin egzaminowi nie równy. Stopień zdawalności Gateway mimo wszystko świadczy o tym, że nie jest to egzamin łatwy i trzeba całościowo przygotować się do tego egzaminu, dobrze operować wzorami i znać teorię, a także mieć umiejętności integracji tego i zastosowania do przypadku z egzaminu. Reasumując, oceniłbym wagę kalkulacji na 30%-40%.
Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
OdpowiedzUsuńEh to ja już nie wiem. Stresa mam :D
OdpowiedzUsuńHej, też miałem możliwość skorzystania z CIMA gateway ale zdecydowałem się na ścieżkę tradycyjną.
OdpowiedzUsuńPytanie Rafał do Ciebie, czy pytania na egzaminie mocno odbiegają poziomem od pytań z książek? Spotkałem się z zdaniem, że różnica między materiałami a samymi egzaminami jest znaczna. Mógłbyś podzielić się swoimi doświadczeniami w tym zakresie?
Czy mozesz powiedziec dlaczego zdecydowales sie Na sciezke tradycyjna?
UsuńWszystko zależy do egzaminu. Jeżeli chodzi o egzaminy P/F, to po zrobieniu wszystkich pytań z książek Practise Exam & Revision Kit BPP i darmowo udostępnianych egzaminów testowych, na egzaminach trafiało mi się 2-5 pytań per egzamin, które konstrukcyjnie były dokładnie takie same, tylko inne liczby. Było też sporo pytań, dla których w książce dokładnie były opisane metody, wg których liczyć i nie było problemu, żeby zrobić zadania.
UsuńTo, czego nie ma w książkach BPP, a trafia się na prawdziwych egzaminach, to robienie małych pytań-case/study na kilkanaście zdań, gdzie wplatane są bezużyteczne lub mylące informacje. Trzeba wiedzieć, z czego korzystać, a co zignorować. W egzaminach P i F w sumie może zdarzyły mi się 2-3 pytania, na które nie miałem pojęcia, jak coś policzyć, albo odpowiedzieć (na wszystkie egzaminy, które zdawałem).
Osobnego komentarza wymagają egzaminy E. W trakcie tych egzaminów w przypadku sporej liczby pytań (10-15 na egzamin) miałem wrażenie, że tego typu pytań nie było w Practise & Exam kit. Z drugiej strony egzaminy E mają największą zdawalność, więc może uśredniając, są łatwiejsze.
Nie traktujcie tego, co piszę, jako wyroczni na temat egzaminów. Dobrze byłoby zestawić to jeszcze ze zdaniem kogoś, kto się uczył z Kaplana. Ja wszystkie egzaminy zdawałem na podstawie książek i testów z BPP. Nie robiłem żadnych dodatkowych testów z Kaplana czy Astranti.
Hej, Rafał - dzięki za odpowiedź.
OdpowiedzUsuńI - poniżej fragment korespondencji z koordynatorką:
Dokonując wyboru ścieżki (tradycyjnej ze zwolnieniami z 5 egzaminów poziomu Certificate lub CMGA) proszę pamiętać, że nie ma możliwości powrotu ze ścieżki CMGA na tradycyjną ścieżkę. Wówczas musi Pan zdawać ten egzamin aż do skutku. Dodatkowo chciałabym podkreślić, że egzamin CMGA jest egzaminem obszernym i trudnym, a uzyskane zaliczenie 12 egzaminów nie zwalniają Pana z obowiązku posiadania tej wiedzy, która jest na kolejnych poziomach rozszerzana i pogłębiana.
Ten brak możliwości powrotu na tradycyjną ścieżkę w dużej mierze rzutował na moją decyzję, wolę jednak tę certyfikację uzyskać metodą step by step.
Dodam jeszcze jedno słowo do dyskusji - zachęcam do spojrzenia na stronę http://www.cimaglobal.com/About-us/Examinations/ gdzie prezentowana jest zdawalność. Mimo że co do zasady egzamin Management Case Study i Gateway są ekwiwalentne, to jednak zdawalność Gateway'a jest dużo niższa. Nie spodziewałbym się, że materiał jest dużo trudniejszy. Według mnie głównie chodzi o opanowanie materiału i technik zdawania egzaminu CIMA. Chociaż z drugiej strony, jeżeli trafimy na praktyka, który ma doświadczenie konsultingowe, to takie case study, nawet w ramach Gateway może być dużo łatwiejsze do napisania. Oczywiście ostateczny wybór metody zdawania pozostaje przed Wami. Ja mam awersję do ryzyka, więc wybrałem tradycyjną metodę.
UsuńKazdy sposob I droga maja mase za I przeciw :) Nic dziwnego, ze nie tak latwo sie zdecydowac... Mam pytanie jaka metide nauki przyjelisvie? Ucze sie na razie do mast gat (zobaczymy jak wyjdzie ale jeszcze sie nie zapisalam na Nia) I mysle ze bede czytac po rozdziale z kazdej ksiazki. Potem wroce do nich I zrobie notatki I wbije do glowy juz na amen. Nie wiem czy to dobra metoda. Czy moze od razu powinnam robic notatki. Nie mam pojecia jak czasowo mi to wyjdzie...
OdpowiedzUsuńCześć, próbowałem 3 metod: 1) nie robić żadnych notatek, tylko przeczytać raz książkę dokładnie, a później w ramach powtórek przeglądać tylko 2) przeczytać książkę, żeby wyłapać najważniejsze rzeczy i się ogólnie zorientować, następnie przeczytać jeszcze raz i robić notatki 3) przeczytać książkę, czytając każdy rozdział, robić jednocześnie notatki. Metoda 3) pozwala najszybciej się nauczyć, ale dobrze jest nie rozwlekać tego czytania, tylko spróbować przeczytać książkę w 2 tygodnie. Jeżeli korzystasz z BPP, to polecam wykorzystać Chapter roundup (robione jako listy punktów albo mapa myśli) jako bazę do zrobienia swoich notatek.
UsuńHej, co prawda zrezygnowałem z Master Gateway głównie ze względu na ilość materiału do przyswojenia "na raz", ale po rozpoczęciu nauki stwierdzam że jest to do zrobienia, tyle że wymaga to naprawdę dużo czasu. Bez sporej ilości wolnego czasu i wolnych weekendów nauka do egzaminu z poziomu operational moim zdaniem to 3 miesiące, jak nie więcej. Weź pod uwagę że rozdziałów jest naście, a nie 3 i ich przeczytanie, zrobienie zadań, zajmuje sporo czasu :)
OdpowiedzUsuńMiałbym jeszcze pytanie co do Management Case Study - w kwestii przygotowań do MCS. Dużo osób radzi (co oczywiste) przerobić poprzednie egzaminy. Czy ty również starałeś się przed Case Study samemu rozwiązywać poprzednie case'y w ramach przygotowań czy jednak skupiłeś się na innym podejściu?
OdpowiedzUsuńJeśli przerabiałeś poprzednie case'y, mam wątpliwości w jaki sposób wg Ciebie najlepiej to robić - niestety każde przedsiębiorstwo w poszczególnych CS jest inne i inne są też pre-seen. Czy wg Ciebie najlepiej po prostu spojrzeć na same pytania i spróbować odpowiedzieć na nie bez analizy środowiska i pre-seen czy jest to raczej niezbędne przed udzielaniem "próbnych" odpowiedzi?
Witaj,
UsuńMoje generalne odczucie odnośnie materiału pre seen jest takie, że nie jest on aż tak bogaty i skomplikowany, więc porządną analizę zrobiłem tylko dla prawdziwego materiału przed moim egzaminem.
Przeglądałem natomiast historyczne egzaminy MCS + rekomendowane odpowiedzi. Nie robiłem tego na zasadzie próby generalnej egzaminu - napisać referat i sprawdzić odpowiedzi z sugerowanymi odpowiedziami tutora. Szkoda było mi na to czasu. Natomiast warto przeczytać przynajmniej jeden komentarz egzaminatora po poprzedniej sesji, żeby wiedzieć, jakie są najczęstsze błędy.
W ramach przygotowań sporo czasu poświęciłem Practise&Revision Kit BPP w zakresie pytań otwartych oraz pytań typu case w książce BPP. Ćwiczyłem poprzez przygotowanie w punktach plan odpowiedzi, co bym zawarł, jakie modele wykorzystał, a potem czytałem sugerowaną odpowiedź z książki.
Cześć,
OdpowiedzUsuńMam pytanie odniśnie case study i pre-seen materials. Czy jest dozwolone wniesienie ich na egzamin z notatkami np. z wartościami poszczególnych wskaźników lub aby zaczerpnąć z nich poszczególne dane finansowe? Czy trzeba po prostu nauczyć się ich na pamięć?
Witaj,
UsuńNie, na egzamin nie możesz wnosić żadnych materiałów ani pomocy. Materiał Pre-seen jest dostępny z poziomu aplikacji egzaminacyjnej. Nie pamiętam tylko, czyn jest tam załączona tabela z wzorami takimi jak na końcu książki. Ale możesz to sprawdzić, wystarczy uruchomić aplikację z testowym egzaminem - dostępne tutaj http://www.cimaglobal.com/Studying/study-and-resources/exam-preparation-materials/
(Dopuszczalny jest oczywiście kalkulator)
UsuńCześć bardzo Cię proszę o odpowiedź na kilka pytań:
OdpowiedzUsuń- czy na stronie Cima faktycznie jest darmowy, próbny egzamin? niestety widzę tylko takie za 15E,
- ile czaju i ile zadań jest na egzaminie P1
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź :)
Witaj,
OdpowiedzUsuń- tak, trzeba szukać hasła practise exam, i tam są opisane zasady i przekierowanie do strony zewnętrznej. Dodatkowo tutaj podaję link zewnętrzny do portalu - http://www.pearsonvue.com/cima/questiontutorials/ (trzeba założyć sobie profil)
- dla wszystkich egzaminów typu Computer Based jest 90 minut i do rozwiązania jest 60 pytań, niezależnie czy to poziom 1, 2 czy 3, egzamin P, E, F.
pozdrawiam,
Rafał
Cześć,
OdpowiedzUsuńCzytałam, że średnio do 1 egzaminu OT uczyłeś się 1-1,5 miesiąca. Chciałam się podpytać ile godzin dziennie i czy codziennie się uczyłeś. Zastanawiam się nad rozpoczęciem CIMA, ale nie jestem pewna czy jest to realne przy posiadaniu małego dziecka i pracy, która często zajmuje wieczory....
Z góry dziękuję za odpowiedź i dzięki za tego bloga - bardzo pomocny:)
Cześć,
UsuńOstatni rok kwalifikacji byłem w takiej sytuacji, że miałem małe dziecko w domu. Starałem się uczyć codziennie rano (pobudka 5-6, ok. 1 godziny nauki) oraz w drodze do pracy w komunikacji (razem ok. 1 h 20 minut). Jak starczało czasu, to wieczorem 1-2 godziny. Ostatni weekend lub dwa przed egzaminem żona przejmowała obowiązki rodzinne, a ja robiłem intensywną sesję powtórkową, przynajmniej 6 godzin dziennie. Na pewno w takiej sytuacji nauka do egzaminów jest wyzwaniem i wymaga dużo dyscypliny. Z drugiej jednak strony, czas wolny będziemy mieli dopiero na emeryturze, więc im szybciej zaczniesz, tym lepiej! Do rozważenia ewentualnie zaliczenie części egzaminów skończonymi studiami lub zrobienie ścieżki przyspieszonej (jeden duży egzamin, a później tylko poziom Strategic). pozdrawiam!
Dzięki. Co do egzaminu gateway - mam taką możliwość ale poziom zdawalności tego egzaminu mnie odstrasza. Zastanawiam się raczej czy nie podchodzić do zdobywania tych kwalifikacji bardziej "na luzie" - to znaczy od początku, ale bez spiny. Nie koniecznie muszę się wyrobić w 3 lata - mogą być i 4:)a rozpoczęcie od początku gwarantuje mi zdobycie solidnej wiedzy (taką mam przynajmniej nadzieję:).
OdpowiedzUsuńA jak wyglądają egzaminy case study? znaczy - wiem jaka jest ich konwencja, ale zastanawiam się jak wyglądają na konkretnych przykładach na każdym z poziomów. Pamiętasz może swoje pytania? co musiałeś zrobić?
Jeżeli nie spieszy Ci się z kwalifikacją, to może rzeczywiście Gateway to nie jest najlepsza opcja. Z drugiej strony np. ja po finansach i rachunkowości na SGH na wielu tematach z poziomu Operational i Management miałem wrażenie straty czasu (dużo szerzej niektóre zagadnienia były omówione na studiach). Jedyne, co rekomenduję przy robieniu tradycyjnej ścieżki, to utrzymywanie tempa i zdawanie kolejnych egzaminów przynajmniej co 2-3 miesiące.
UsuńOdnośnie case study, to ten temat przewijał się już w poprzednich pytaniach powyżej, przejrzyj je proszę, tam dość szeroko komentowałem sposób przygotowań i wrażenia z case study na poziomie management i strategic. Można sobie oczywiście wyobrażać na podstawie materiału Pre-seen, o co zostaniemy zapytani. Mnie niestety nigdy nie udało sie trafić z pytaniami, które mogą zostac zadane. Były natomiast to pytania bardzo zbliżone do tych, które można spotkać w pracy. Główna trudność polegała na tym, żeby wykorzystać wiedzę z syllabusa i ją zawrzeć w odpowiedzi tak, żeby dostać punkciki. Pytań niestety nie mogę ujawniać, obowiązują klauzule NDA, które akceptuje się na każdym egzaminie.
pozdrawiam, Rafał
Wracając do gateway - rozumiem, że ten egzamin jest taki sam (lub mocno podobny) do management CS. Czy sądzisz, że zdałbyś ten egzamin nie robiąc normalnej ścieżki?
UsuńTeż jestem po SGH po finansach i rachunkowości - więc zasiałeś mi trochę wątpliwości:) z drugiej strony - nie zależy mi tylko na papierze, ale i na zdobyciu faktycznej wiedzy, stąd zakładałam, że normalna ścieżka to lepszy wybór.
Cześć, do egzaminu Gateway nie przystępowałem, bo jak rozważałem różne opcje, nie do końca zdawałem sobie sprawę, czym Gateway jest. Poza tym byłem kilka lat po studiach i obawiałem się, czy dałbym radę. Wiedząc, jak wygląda zakres tematyczny operational i management, chyba byłbym raczej skłonny próbować, bo to oszczędność czasu i pieniędzy. Wiedzy raczej nie tracisz, bo musisz się nauczyć tyle samo. Jest tylko jeden problem, o którym już ktoś pisał w komentarzach - podobno po wybraniu ścieżeki Gateway i niepowodzeniu nie można przejść na ścieżkę zwykłą. A może warto spróbować trzeciej ścieżki - zaliczyć przedmiotami ze studiów egzaminy z poziomu operational i przystąpić do Operational Case Study (o ile będzie taka możliwość)? Poziom Management jest już ciekawszy i tam warto poczytać.
UsuńCześć,
Usuńniestety nie ma opcji zwolenienia tylko z operational level - albo ścieżka mastergate albo od początku (ze zwolnieniem z egzaminów basic oraz z E1).
Dopytałam też w CIMA o ewentualną możliwość zmiany ścieżki - można po nieudanym podejściu do mastergate zmienić zdanie i zacząć od levelu operational (oczywiście kasy 425 gbp nie oddają, ale nie trzeba już dopłacać za zwolnienia z poziomu basic).
Kurcze, byłam już przekonana do zdawania od początku. Ale skoro piszesz, że ten poziom operational jest nudny i to de facto powtórka, to się zastanawiam, czy jednak nie przystąpić do gateway. W sumie i tak przerobić muszę cały poziom management, więc wiedza będzie, a uniknę stresu i ryzyka niezdania po drodze jakiegoś cząstkowego OT. Tylko zastanawiam się nad dwoma rzeczami:
1. W CIMA mówią, że do mastergate wystarczą książki z management, ale się zastanawiam czy brak przerobienia materiału z poziomu operational nie będzie mi przeszkadzał w zrozumieniu materiału z poziomu management?
2. czy brak doświadczeń we wcześniejszych egzaminach to nie jest problem - w sensie pierwszy kontakt z egzaminem to od razu trudny case study. Czy doświadczenia z wcześniejszych egzaminów Ci nie ułatwiały choćby organizacji w trakcie ezgaminu. (Zastanawiam się nad tym skąd wynika ta niska zdawalność tego egzaminu vs case study na poziomie management....)
ad1. Tak samo jest z Basic - nawet jak zaliczą te przedmioty studiami, to oczekuje się, że znasz ten zakres. Moim zdaniem, trzeba będzie po prostu trochę więcej czasu poświęcić na niektóre tematy, ale jest to do zrobienia. Ale zdaje się, że są też książki dedykowane do Gateway, one powinny pokrywać zakres Operational i Management.
Usuń2. Na pewno było tak, że z każdym kolejnym egzaminem mniej czasu poświęcałem na przygotowanie do kolejnego egzaminu i wiedziałem, na co zwracać uwagę. Ale technika zdawania też była bardzo ważna, zwłaszcza w kontekście egzaminów OT. Natomiast co do case study, to sztuka polega na tym, żeby w odpowiedziach zastosować teorię z książek. Z moich doświadczeń - do Management Case Study średnio się przygotowałem, nie najlepiej mi się to pisało, i wynik był przeciętny. Do Strategic Case Study dobrze się przygotowałem, dobrze mi się pisało, a wynik nie był wcale dużo lepszy ;).
Dzięki wielkie za nieocenioną pomoc :)Jeszcze się muszę nad tym wyborem zastanowić.
UsuńPozdrawiam :)
Witam, czy mógłbyś napisać jak przygotowywałeś się do egzaminu case study? Czy zaglądałeś ponownie do książek z wszystkich trzech części danego poziomu? Pytam, gdyż mam za sobą pierwszy zdany egzamin i zastanawiam się czy mogę już sprzedać książki czy wstrzymać się do egzaminu case study. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńCześć,
OdpowiedzUsuńDo części management miałem wszystkie książki w wersji elektronicznej, więc nie było tego problemu ;). Jeżeli chodzi o poziom strategic, to książki zachowałem do napisania egzaminu. W odpowiedzi na wcześniejsze pytania pisałem o tym, jak się przygotowywałem do strategic case study - przejrzyj proszę poprzednie pytania i odpowiedzi. Do książek robiłem notatki, więc do CS głównie z notatek powtarzałem, ale czasem kartkowałem też książki. Natomiast sporo czasu poświęciłem przeglądaniu przykładowych pytań z study text i practise & revision kit. Reasumując, jak chcesz sprzedać szybko książki, to proponuję zrobić zdjęcia/ksero przykładowych pytań i odpowiedzi. Pozdrawiam, Rafał!
Czesc,
OdpowiedzUsuńzamierzam w listopadzie 2017 przystapic do Management Case Study (Gateway). Zamierzam korzystac z ksiazek wydanych w 2016, myslicie ze warto korzystac z najbardziej aktualnych, tzn z 2017, wiecie moze jak bardzo sie zmienil syllabus?
Dziekuje bardzo
Basia
Cześć,
UsuńWarto korzystać z książek, które zostały wydane już z uwzględnieniem najnowszego syllabusa (wydanego w 2015). Moim zdaniem jak książka jest z 2016 czy 2017, to nie ma już wielkiej różnicy. Co najwyżej wydawca mógł wprowadzić jakieś drobne korekty błędów. Nie będzie natomiast sytuacji, że będą braki względem syllabusa.
pozdrawiam,
Rafał
Hej, czy znasz opinie na temat szkoleń PWC dla sciezki Gateway? Oferują sesję jesienną od września do października - egzamin case study jest w listopadzie. Szkolenia w sesji obejmują poziom management + case study oraz materialy z e1,f1,p1. Sądze ze to za mało czasu, jaka jest twoja opinia?
OdpowiedzUsuńCześć,
UsuńNiestety, nie znam opinii na temat tych szkoleń.
Myślę jednak, że samo szkolenie zewnętrzne to za mało. Żeby podejść do GateWay od zera trzeba liczyć pół roku solidnej nauki własnej. A że w wakacje nauka słabo idzie, to najlepiej taką przygodę zacząć na jesieni i przystąpić do egzaminu na wiosnę :). Jeżeli masz dostęp do książek, to warto też zajrzeć do nich przed decyzją - sama ocenisz, na ile materiał jest przystępny do nauki.
pozdrawiam,
Rafał
Cześć :)
OdpowiedzUsuń- Pytanie odnośnie zwolnienie z egzaminów Certificate in Business Accounting - czy orientujesz się do kogo należy się zgłosić by móc uzyskać takie zwolnienie oraz jakie studia należy skończyć (ja kończyłam finanse i rachunkowość w 2014, tylko nie wiem czy moje syllabusy są aktualne na to co wymagają teraz)?
Dzięki serdeczne za odpowiedź!
Pozdrawiam,
Marta
Cześć, proponuję zacząć od strony http://www.cimaglobal.com/Starting-CIMA/Starting-CIMA/Exemptions/ - tam jest to dość dobrze opisane i generalnie jeżeli chodzi o proces rejestracyjny i realizację ścieżki, to wszystko dzieje się za pomocą cimaglobal. W razie pytań można się zwrócić do lokalnego biura CIMA w Polsce (siedziba w Warszawie) - pomogą wyjaśnić wszystkie wątpliwości. W bazie danych można sprawdzić, czy przysługuje Ci zwolnienie. Aby zwolnienie formalnie uzyskać, należy najpierw zarejestrować się jako student CIMA, następnie wysłać dokumenty poświadczające, że zwolnienie Ci przysługuje (suplement do dyplomu po angielsku, zawierający listę przedmiotów i potwierdzony przez np. biuro CIMA Polska). Po potwierdzeniu możliwości zwolnienia z egzaminów, należy opłacić wszystie zwolnienia z egzaminów. I gotowe :). Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania w tym temacie, chętnie pomogę. Pozdrawiam!
UsuńWitam. Chcę po dłuższej przerwie podejść do egzaminu E2 w listopadzie 2017.
OdpowiedzUsuńMam takie pytanie - z jakich materiałów korzystać przygotowując się do egzaminu? Czy warto czytać całą książkę? Czy może lepiej czytać tylko skrypt i skupić się na robieniu ćwiczeń?
Pozdrawiam,
Paweł
Cześć, nie wiem, z jakich materiałów do tej pory korzystałeś. Ja zawsze korzystałem z BPP. Do każdego egzaminu czytałem książkę, a później powtórkę wyrywkową. Egzaminy z bloku E dla mnie były bardzo specyficzne. E zawsze wydawał się najłatwiejszym egzaminem spośród E/P/F, wychodziłem sprawdzić wynik bardziej pewny niż po P/F, a wynik wychodził najsłabiej ;). IMHO, najlepszą metodą będzie robienie dużej liczby testów :).
UsuńCześć :)
OdpowiedzUsuńWłaśnie zaczynam III semestr licencjatu. Czy jest sens realizowania CBA już teraz czy lepiej rozpocząć swoją przygodę z CIMA od DMA na studiach magisterskich?
Pozdrawiam
Patryk
Jeżeli jesteś na uczelni, która prowadzi program CIMA, to proponuję to skonsultować z opiekunem ścieżki. Dobrym ćwiczeniem jest przejrzenie podręczników oraz testów z zakresu CBA i ocena, na ile nowej wiedzy zdobędziesz, certyfikując się na tym etapie.
UsuńCześć, nie zdawałem E1 w formie komputerowej, natomiast E2 i E3 już tak. Wspominałem w jednym z wpisów, że egzaminy E są bardzo specyficzne. W moim przypadku za każdym razem było tak, że wychodziłem najbardziej zadowolony, a wynik był najniższy (lepsze uzyskiwałem z egzaminów P i F). Dużo brakowało do zdania? Mój system zdawawnia to robienie pytań pętlami - w pierwszej zaznaczam tylko te odpowiedzi, których jestem pewny. I po pierwszej pętli w egzaminie E zawsze zostawało 15-25 pytań niezrobionych. 2,5 miesiąca to bardzo dużo, jeżeli możesz sobie zorganizować czas, to proponuję podporządkować 1 miesiąc tylko nauce do egzaminu, porobić sobie notatki - skrótowce ze wszystkich zagadnień omówionych w podręczniku - to dobrze utrwala teorię i pozwala wyrobić automatyzm w odpowiedziach na pytania. Raczej odradzałbym wchodzenie w inne podręczniki teraz, ewentualnie możesz spróbować poszukać pytań testowych z innych źródeł niż CBP (np. portal Astranti albo podręczniki Kaplana). Mnie osobiście książki z BPP wystarczały, ale egzaminy E zdawałem na styk. Mam nadzieję, że te uwagi będą pomocne. pozdrawiam, Rafał
OdpowiedzUsuńCzesc Rafal.
OdpowiedzUsuńWielkie dzieki za tego bloga. Jest w nim wiele przydatnych informacji. Jako swiezo przekonany do zdawania CIMy mam trzy pytania. Byc moze dziwne/glupie, jednak dla mnie wazne i dreczace.
1. Przegadam harmonogram CS do poziomu I. Ostatni w tym roku jest w listopadzie. Uwazasz, ze realne jest przygotowanie sie do niego zdajac po drodze 3 OTs ? Zakladam, ze nauke zaczalbym od poczatku maja.
2. Jak to jest z tym ksiazkami. Wiem, ze korzystales tylko z BPP, jednak pojawilo sie pare opinii z lat wczesniejszych, ze te z BPP nie sa tak dokladne, jak Kaplan. Masz jakies doswiadczenia juz po zdaniu CIMy z tym zwiazane i mozesz sie do tego odniesc ?
3. Zarejstrowac sie na oficjalnej stronie CIMy warto juz teraz, czy dopiero przed pierwszym OT ? Czy to nie ma znaczenia ?
wielkie dzieki.
Pozdrawiam.
Cześć,
Usuń1) Nie wiem, czy studiujesz, czy pracujesz. Dla studentów
powinno być łatwiej, bo więcej czasu. Ale i dla pracujących moim zdaniem zdawanie co miesiąc jednego OT jest do zrobienia, ale wymaga dużej determinacji i jest trudne w okresie wakacji, dużo łatwiej się uczy zimą. Ale jeżeli poświęcisz te pół roku pod przygotowania do egzaminów, to jak najbardziej, wyrobisz się na listopad. Tym bardziej, że case study dużo łatwiej zdaje się na świeżo, 1 miesiąc na przygotowanie pod case study wystarczy, to tylko odświeżenie wiedzy zdobytej pod OT + poczytanie pytań otwartych.
2. Nie chcę się wypowiadać o Kaplan, bo ich kompletnie nie znam. Czytałem opinie innych i nawet nie znając Kaplan potwierdzan, że w BPP jest dużo wodolejstwa. Jak ktoś lubi konkretniej wiedzę, to pewnie Kaplan będzie lepszy. Może jakąs formą pośrednią jest uczyć się z jednego wydawnictwa, a testy przerobić z obydwu wydawnictw.
3. Ale pytasz ogólnie o zarejestrowanie się jako student, żeby przystąpić do egzaminów, czy to już masz za sobą?
pozdrawiam,
Rafał
Dziekuje za odpowiedz.
Usuń1. Pracuje w duzej korporacji i wlasnie podobnie do Ciebie nie jestem w stanie przeznaczyc wiecej czasu na nauke, jak max. 3h dziennie.
2. Te ksiazki, czy to BPP, czy to Kaplana, ktore kosztuja ok 300 zl tak jak tutaj: http://www.londonsam.pl/kursy/index/kurs/podreczniki_cima
To sa ksiazki do calego 1. poziomu, czy tylko jednej czesci (OT) z 1. poziomu ?
3. Pytam ogolnie o zarejestrowanie sie. Warto to zrobic juz teraz, czy poczekac i zrobic to np. na miesiac przed egzaminem.
Pozdrawiam.
1. No to na moim przykładzie trzeba liczyć 1-1,5 miesiąca i ciurkiem da się zrobić cały poziom w ciągu 3/4 roku.
Usuń2. To sią książki dotyczące jednego z bloków (E/P/F). Czyli na poziom masz 3x zestaw podręczników. Przy czym najważniejszy jest study text i revision kit. Polecam używane, wychodzi najtaniej. BPP pozwala też na kupienie pdf podręczników. 3 opcja to elearning (ja nie korzystałem).
3. Zarejestrować się jako student trzeba wcześniej i trochę formalności załatwić. Przede wszystkim musisz wysłać skan przetłumaczonego suplementu do dyplomu ukończenia studiów, żeby CIMA Ci zaliczyła egzaminy z poziomu Certificate (za ominięcie tych egzaminów musisz zapłacić). Może się też okazać, że Twoje studia pozwalają na zaliczenie poziomu Operational. Za rejestrację jako student płacisz. Procedura rejestracji to 2-3 tygodnie.
Dziekuje za rady. Zarejestruje sie w tym tygodniu. Napisalem tez do CIMY, bo mialem pare pytan. Okazuje sie, ze biorac pod uwage moje studia, to bylbym zwolniony z wiekszosci egzaminow i do zakonczenia calego certyfikatu zostaloby mi "zaledwie" 5. Ciekaw, czy sie nie pomylili, ale to sie juz okaze podczas normalnej rejestracji/weryfikacji.
UsuńJeszcze raz dziekuje za odpowiedzi.
Czesc Rafal,
OdpowiedzUsuńRaz jeszcze dzieki za rade, aby najpierw sie zarejestrowac i przeslac dokumenty. Okazalo sie, ze zwolnili mnie z 7 egzaminow. Tym od ktorego bede zaczynal, to CS z poziomu Management.
Tutaj pytania:
1. Jest to CS zawierajacy 3 poprzednie OT. Domyslam sie, ze sam podrecznik przygotowujacy do CS, moze nie wystarczyc ? Powinienm jeszcze mimo wszystko przerobic caly material dla kazdego OT ?
2. Oryginalne podreczniki KAPLANA u polskiego dystrybutora kosztuja "raptem" 350 zl http://www.londonsam.pl/kursy/index/kurs/podreczniki_cima, podczas gdy na oficjalnej stronie az 150 funtow. Czy to jest, aby na pewno to samo ?
Dziekuje.
Pozdrawiam.
Cześć,
Usuń1. Trudno powiedzieć. Z tego, co przeczytałem, to w dużej mierze w podręczniku do ICS masz omówiony zakres wiedzy i kompetencji, które będą egzaminowane. Z drugiej strony nie jest łatwo nauczyć się rozwiązywania zadań z ICS. Jak się czyta zadania z ICS, to masz wrażenie "jakie to proste". Natomiast jak przychodzi do udzielenia odpowiedzi zgodnie z teorią, to zaczyna to przypominać maturalne trafianie w klucz odpowiedzi. W zakresie zagadnień F i P podręczniki do OT pomagają, bo są podstawy teoretyczne, jak przeprowadzić kalkulacje. Ja osobiście nie korzystałem z podręczników do ICS, tylko uczyłem się z podręczników do OT - rozwiązywałem długie scenariusze egzaminacyjne.
Nie chcę niczego rekomendować, ale jak zaczniesz od samego podręcznika do ICS, to zaoszczędzisz czas, a jak będziesz czuł braki, to zawsze możesz dokupić podręczniki z zakresu OT.
2. Patrzyłeś na stronę http://kaplan-publishing.kaplan.co.uk/cima/Pages/default.aspx ? Tam u góry jest cena za pakiet książek + egzaminy + wsparcie nauczyciela. Sam podręcznik do ICS kosztuje 35 funtów (http://kaplan-publishing.kaplan.co.uk/cima/Pages/management-level-case-study-text.aspx )
Można też poszukać na olx/allegro używanych, będzie taniej. No chyba że pracodawca sponsoruje, to wtedy można brać nowe ;).
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńCzesc,
OdpowiedzUsuńTaki mialem zamiar - podczas nauki korzystac z podrecznika do CS, a jak czegos bedzie mi brakowalo, to dokupie np. e-book'a z OT z BPP.
Niestety za wszystko place sam. Musialem patrzec na te wersje rozszerzona u Kaplana, ze koszt wynosil bagatelne 150 GBP.
Dzieki !
Cześć,
OdpowiedzUsuńŚwietny blog, dał mega kopa motywacyjnego!
Mam pytanie techniczne o materiały. Wiadomo, szukam w internecie używanych. Znalazłem na portalu na literę A;) książki wydane w 2016 z dopiskiem na okładce do 2017, a w opisie ogłoszenia, że obowiązują do czerwca 2019. Znalazłem też książki wydane w 2015, zgodnie z nowym syllabusem.
Orientujesz się, czy jedna i druga oferta powinna pokrywać wszystko, co potrzebne do egzaminu? Czy twoim zdaniem jest to jakieś ryzyko brać starsze wydania, czy to raczej taki chwyt nakręcający ciągłą sprzedaż?
Dzięki:)
Mam jeszcze pytanie o materiały: wiadomo, że z BPP najlepiej kupić Exam Practice Kit (oprócz Study Text), natomiast czy znasz sens kupowania Passcards, który jest "revision tool"?
OdpowiedzUsuńWitam,
OdpowiedzUsuńChciałbym zdać ba2 i ba3 egzaminy. Pytanie czy z jakich książek się najlepiej uczyć? Cyz te co są na rynku wtórnym są ważne?
Tzn rok wydania 2017?
Pozdrawiam,
Maciej